Telefon

+372 5300 9195

E-postkast

pullpunt@pullpunt.eu

Esindus-pood

Avatud tööpäeviti 10.00-17.30

Küllap oliivõlide ostmisel oleme tähelepannud märksõnu: premium extra virgin, extra virgin, virgin, light virgin, rafineeritud…Mida miski tähendab?

Premium extra virgin, extra virgin ehk lihtsamalt puhtad oliivõlid ja rafineeritud oliivõlid.

Kõik extra virgin, Premium extra virgin õlid on valmistatud esimesest oliivide pressitud õlidest, mis umbes 90% pressimisel oliividest saadakse. Sellele õlile ei lisata rafineeritud õli ja ei toimu ühtegi edasist töötlemist.

Virgin oliivõlide (neitsioliivõlid) erinevus võib olla vaid happelisuses. 
Premium extra virgin oliivõli on madala happelisusega, see sobib hästi roogade valmistamisel kus on oluline lõhnal ja maitsel (nt salatid)
Extra virgin oliivõli on tavaliselt puuviljasse maitsega ning värvus võib ollahelekollasest kuni rohelise värvuseni. Mida sügavam värv, seda rohkem on õlil maitset. Üldiselt eeskirjad näevad ette, et ekstra neitsioliivõli peab olema maitsekas ja mitte tugevalt happeline.

Virgin õlid on ehk kõige happelisemad kuid nagu kõik teised extra neitsioliivõlid, ei tohi ka lihtne neitsioliivõli sisaldada rafineeritudi õlisid. Kõrgema happelisusega ja hea kuumtöötluse korral. Kuid kindlasti virgin oliivõli ei ole tugeva maitsega.
Paljud madalama kvaliteediga õlid ekstraheeritakse peale esimest pressimist. Sellisel juhul ei tohi õlidel olla juures nimi – „neitsi“

Tavaliselt sellised õlid muutuvad happeliseks saadetakse töötlemisse, kus muudetakse rafineeritud õlid selgeks, lõhnatuks ja eemaldatakse maitse. Tänu sellisele töötlemisele annab õlile pika säilimistähtaja. See on ainus positiivne rafineeritud õlide puhul. Üldiselt segatakse rafineeritud õli neitsioliivõliga ning saadakse lihtne toiduõli, mida saab igapäevaselt kasutada toiduvalmistamisel.

Oliivjääkõlist valmistatakse oliivipasta, mis on siis pärast oliivide pressimist ja õli-vee segu ekstraheeritud segu.

Light oliivõlid on tavaliselt äärmiselt tugeva filtreerimise (ilma kuumutamise ja kemikaali) tulemus, et eemaldada looduslik värv, aroom ja maitse. Selline oliivõli sobib toiduvalmistamisel ,küpsetamisel milles ei soovita üldse maitset. Just sellist oliivõli võib segada extra neitsioliivõliga kui koduses kasutamises tundub esimese külmpressiõli liialt kange.

Pull Punt Vahemere maitsed blogipostitused